informacje o konkursie
i formularz zgłoszeniowy
Ogólnopolski Konkurs o nagrodę „Anioł Kształcenia Dualnego” za szczególne osiągnięcia w kształceniu zawodowym w miejscu pracy - Edycja 2025
Celem Konkursu jest upowszechnianie dobrych praktyk kształcenia dualnego oraz uhonorowanie tych Pracodawców, którzy wyróżniają się wybitnymi osiągnięciami w zakresie kształcenia zawodowego. Konkurs ma za zadanie wyłonić i nagrodzić przedsiębiorstwa, które przyczyniają się do rozwoju kompetencji pracowników i łagodzenia niedoboru wykwalifikowanych kadr na rynku pracy.
W Polsce kształcenie dualne realizowane jest:
- w ramach branżowej szkoły I stopnia przemiennie z kształceniem zawodowym w miejscu pracy. Młodociani pracownicy w trakcie odbywania praktycznej nauki zawodu otrzymują wynagrodzenie miesięczne na podstawie umowy o pracę. Refundacja wynagrodzeń młodocianych pracowników wypłacana jest pracodawcom z Funduszu Pracy, będącego w dyspozycji Ministra Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, jako instrument wsparcia edukacji zawodowej. Zachętą do nauki zawodu u pracodawcy są zarobki miesięczne, na podstawie umowy o pracę, na poziomie powyżej 800 zł brutto w III klasie. Młodocianym pracownikom w okresie nauki zawodu przysługuje wynagrodzenie na poziomie odpowiednio do roku nauki zawodu 8%, 9% i 10% przeciętnych zarobków w gospodarce (obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale).
- na poziomie szkolnictwa wyższego.
W szczególności doceniani będą Pracodawcy aktywnie inwestujący w rozwój kompetencji pracowników, współpracujący z placówkami edukacyjnymi w ramach systemu kształcenia dualnego oraz promujący ideę kształcenia zawodowego.
W Konkursie przewidziano dwie kategorie nagród, zależne od wielkości przedsiębiorstwa:
- Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) – przedsiębiorstwa zatrudniające od 1 do 249 pracowników (w tej kategorii mieszczą się mikro-, małe i średnie firmy),
- Duże przedsiębiorstwa – przedsiębiorstwa zatrudniające 250 lub więcej pracowników.